Wielki Bal Bracki

W mroźną styczniową noc odbył się nasz Wielki Bal. Przestronna rozświetlona sala Słonecznego Dworu zaczęła się zapełniać około godziny osiemnastej. Napływających eleganckich gości witali Król Kurkowy Roman Ptak i Starszy Roman Olejniczak. Bracki charakter balu podkreślała imponująca wystawa tarczy strzeleckich. W rogu sali na dużym ekranie wyświetlano prezentację zasobów naszej Wirtualnej Izby Regionalnej – archiwalne zdjęcia i dokumenty. 

W naszym balu wzięli udział mieszkańcy naszej gminy i zaprzyjaźnieni Bracia Kurkowi. Kolorytu dodały staropolskie stroje pary z Bractwa Poznańskiego. Gdy wszyscy goście zajęli miejsca przy pięknie udekorowanych stołach, Starszy, wraz z Królami, powitał jeszcze raz wszystkich oficjalnie i dał sygnał rozpoczęcia balu. Po pierwszej turze tańców i obfitej kolacji goście zostali poproszeni przed budynek. Tam nastąpiło kolejne otwarcie, tym razem z hukiem. Salwa z dwóch armat rozeszła się echem po zaśnieżonej okolicy i wezwała wszystkich do tradycyjnego poloneza. Ponad czterdzieści par odtańczyło nasz staropolski taniec z gracją i radością.

Potem nastąpiła krótka przerwa dla fotoreporterów, którzy wykonali dwa zbiorowe zdjęcia – członków bractw kurkowych i drugie – wszystkich gości. Nieoceniony Brat Gospodarz, jak zwykle błyskawicznie, wykonał odbitki i dostarczył gotowe zdjęcia z powrotem na bal, więc każdy mógł odjechać już z pamiątką.

Dalej bal przebiegał utartym rytuałem. Obfite jedzenie nie hamowało temperamentu tancerzy. Młodsi wprowadzili odrobinę szaleństwa, przebierając się w błyszczące peruki i inne dyskotekowe atrybuty. Energia na sali wyraźnie wzrosła. O północy szef kuchni bardzo efektownie wpłynął na salę z płonącym prosiakiem, a po krótkiej przerwie wróciło parkietowe szaleństwo.

Ponieważ była to już niedziela Finału WOŚP, na sali pojawiła się skarbonka fundacji, którą – wypełnioną po brzegi i bynajmniej nie brzęczącą monetami – przekazaliśmy następnego dnia lokalnym organizatorom Finału.

W radosnej atmosferze bal trwał do rana.
Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za tak miłe spotkanie.