Wigilia Bracka w Charłubiu

Wigilia Bracka w Charłubiu
2011-12-20

Nową-starą tradycją spotkaliśmy się na uroczystej Wigilii Brackiej. Tym razem u Brata Bohdana Kaczmarka w Charłubiu. Było prawie jak w „Hobbicie” Tolkiena. Umundurowani Bracia w kapeluszach kolejno pukali kołatką do zielonych drzwi, by w cieple i spokoju spożyć postną i skromną wigilijną wieczerzę, porozmawiać i zwyczajnie ze sobą pobyć. Byliśmy bardzo uroczyści.

Starszy Bractwa, Roman Olejniczak, z właściwym sobie wdziękiem, powitał wszystkich zgromadzonych, zaczynając – zgodnie z tradycją – od Króla Kurkowego Jana Golińskiego. Następnie zaintonował kolędę, którą odśpiewaliśmy wspólnie. Podzieliliśmy się opłatkiem – każdy z każdym – i życzyliśmy sobie wzajemnie pomyślności.

Mieliśmy gości specjalnych. Z elegancji zaczniemy od kobiet. W brackim spotkaniu zdecydowały się uczestniczyć dwie żony naszych Braci: Marysia Urbańska i Mariola Smoleńska. Ich obecność wprowadziła pewną łagodność do męskich rozmów.
Bardzo ucieszyła nas też wizyta najważniejszych przedstawicieli lokalnego samorządu: Pana Teofila Marciniaka, Burmistrza naszej gminy, i Pana Pawła Walkowiaka, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Książu Wielkopolskim. Przybył także Przewodniczący Koła ZBOWiD w Książu, Pan Kazimierz Robaszyński. Z radością gościliśmy także Prezesa Bractwa Kurkowego z Dolska, Pana Jana Ciszewicza.
Wierzymy, że goście czuli się dobrze w towarzystwie naszej konsolidującej się drużyny.

Nastrój wigilijny podkreślały: choinka, gałązki świerku na stołach i płonące świece. Klimat brackiej tradycji stworzyła wystawa archiwalnych zdjęć Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Książu z okresu międzywojennego, przygotowana przez Bohdana Kaczmarka. Centralnym elementem wystroju była zabytkowa tarcza strzelecka naszego Bractwa, ze Strzelania Żniwnego w sierpniu 1939 roku. To było ostatnie strzelanie ksiąskiego Bractwa przed reaktywacją w 2010 roku.

Brat Michał Urbański jak zwykle nas obfotografował. Zapraszamy do galerii.

Życzymy wszystkim w Nowym 2012 Roku satysfakcji ze skutecznego działania, przyjemności nowych wyzwań i spokojnej radości rodzinnego życia.