Uroczysta reaktywacja i ślubowanie Bractwa

Wiosny Ludów 1848 roku. 30 kwietnia, w ramach obchodów rocznicy, w Książu Wielkopolskim odbyło się uroczyste ślubowanie naszego Bractwa. Było to wydarzenie bez precedensu. Wszyscy członkowie reaktywowanego w ubiegłym roku Bractwa stanęli wspólnie do ślubowania na zabytkowy przedwojenny sztandar.

Wydarzenie uświetnili Bracia Kurkowi z sąsiednich i bardziej odległych miast. Wraz ze swymi sztandarami przybyły delegacje Bractw z Bnina-Kórnika, Czarnkowa, Dobrzycy, Dolska, Gołańczy, Jarocina, Jutrosina, Mieszkowa, Mieściska, Ponieca, Poznania, Śmigla, Śremu, Włoszakowic oraz poczet sztandarowy Zjednoczenia Bractw Okręgu Poznańskiego. Blasku i wojskowego drylu dodali „Powstańcy Wielkopolscy” – grupa rekonstrukcyjna z Mieszkowa w liczbie pięciu perfekcyjnych żołnierzy w oryginalnych powstańczych mundurach.

Uroczystość rozpoczęła się mszą w kościele św. Mikołaja w Książu Wielkopolskim, dokąd z miejsca zbiórki przemaszerowała umundurowana kolumna, prowadzona przez naszego Komendanta Mariusza Wojciechowskiego, z Orkiestrą OSP Książ Wielkopolski na czele. Na rynku przywitała nas salwa armatnia. Przed kościołem czekali już oficjalni goście uroczystości rocznicowych i poczty sztandarowe szkół i stowarzyszeń gminnych. Ostatni weszli do kościoła „Powstańcy Wielkopolscy”, których równy krok odbił się echem we wnętrzu i „dopiął ostatni guzik” przed mszą.

Mszę celebrowali ks. proboszcz Andrzej Dolski i kapelan Zjednoczenia Bractw Kurkowych ks. Henryk Marczewski. Ksiądz kapelan poświęcił sztandar naszego Bractwa i Łańcuch Bohaterów Wiosny Ludów dla zwycięzcy strzelania do tarczy inauguracyjnej. Po wyjściu z kościoła i złożeniu kwiatów przy tablicy poświęconej pamięci dowódcy Floriana Dąbrowskiego i obrońców obozu Książ w 1848, kolumna sformowała się ponownie i – zgodnie z ksiąską tradycją – ruszyła na mogiły powstańcze.

Gdy wszyscy zajęli właściwe sobie miejsce, a Powstańcy objęli wartę honorową przy pomniku Kosynierów, w parku przy mogiłach rozpoczęła się uroczystość. Najpierw barwnie przemówił burmistrz Książa Wielkopolskiego Teofil Marciniak, który podał genezę wybuchu Wiosny Ludów i powstania poznańskiego w 1848 roku, a następnie opisał dramatyczny przebieg bitwy i jej krwawe rezultaty, podkreślając bohaterstwo garstki obrońców obozu wojsk polskich w Książu w starciu z Prusakami.

Po mowie burmistrza nastąpiło ślubowanie Bractwa na sztandar. Rotę ślubowania podawał Starszy Bractwa Roman Olejniczak, wszyscy Bracia powtarzali, uniósłszy dwa palce prawej ręki w górę. Po ślubowaniu odbył się apel poległych, również czytany przez Romana Olejniczaka.

Po apelu poległych oddano salwy armatnie. Spodziewaliśmy się czterech, a usłyszeliśmy dwie. I bynajmniej nie z powodu błędu ogniomistrzów! Trzy armaty wystrzeliły równocześnie, co się praktycznie w ogóle nie zdarza, więc uznaliśmy to za bardzo dobry znak. I rzeczywiście – Kura tego dnia ustrzelili trzej nasi Bracia. A i nowo poświęcony łańcuch został z nami.

Następnie odśpiewano hymn państwowy i złożono kwiaty pod pomnikiem. I tu imponująca była asysta dowódcy powstańczej grupy rekonstrukcyjnej, który w najwyższym szacunku i z pełnymi honorami odbierał wiązanki od kolejnych delegacji i składał z przyklęknięciem przy pomniku. Po zakończeniu uroczystości, ponownie sformowaliśmy kolumnę i z fasonem, przy dźwiękach strażackiej orkiestry powróciliśmy na miejsce zbiórki. Dużo czasu zajęło nam pozowanie do zbiorowego zdjęcia. Udało się w końcu i mogliśmy wyruszyć do Dolska, gdzie – po raz pierwszy – Bractwo Kurkowe z Książa organizowało zawody strzeleckie.

W Dolsku odebraliśmy piękne prezenty od gości z zaprzyjaźnionych Bractw. Potem już pełne ręce roboty mieli Strzelmistrz Jakub Wajnert i Gospodarz Michał Urbański. Pierwszy zarządzał strzelaniem, drugi poczęstunkiem. Grochóweczka bardzo smakowała gościom, także goloneczka i piwko. Po wstępnym posileniu, Starszy naszego Bractwa wystrzelił z armaty na znak rozpoczęcia zawodów.

Wyniki strzelania:
TARCZA PATRONACKA O ŁAŃCUCH IM. BOHATERÓW WIOSNY LUDÓW
1. Krzysztof Smoleński KBS Książ Wlkp.
2. Jakub Wajnert KBS Książ Wlkp.
3. Rafał Berak KBS Dolsk

TARCZA URODZINOWA BRATA KRZYSTOFA SMOLEŃSKIEGO
1. Waldemar Romke KBS Śrem
2. Artur Osiński KBS Śrem
3. Tadeusz Żychlewicz KBS Dolsk

ELIMINACYJNE PUNKTOWE O TARCZĘ BRATA JANA GOLIŃSKIEGO
1. Krzysztof Smoleński KBS Książ Wlkp.
2. Beata Gębala KBS Czarnków
3. Michał Miętkiewicz KBS Książ Wlkp.

ELIMINACYJNE DO ZAPADEK O TARCZĘ BRATA MICHAŁA URBAŃSKIEGO
1. Beata Gębala KBS Czarnków
2. Jan Goliński KBS Książ Wlkp.
3. Ryszard Bura KBS Włoszakowice

PUNKTOWE
1. Jan Goliński KBS Książ Wlkp.
2. Jan Kurek KBS Kcynia
3. Michał Urbański KBS Książ Wlkp.

PUNKTOWE Z BRONI KRÓTKIEJ
1. Jerzy Mierzyński KBS Włoszakowice
2. Marek Balcerek KBS Jutrosin
3. Gębala Beata KBS Czarnków

KUR
1. Jan Goliński KBS Książ Wlkp.
2. Roman Olejniczak KBS Książ Wlkp.
3. Marian Wajnert KBS Książ Wlkp.

Wieczór już zapadł, gdy kończyły się zawody. Po ciepłym i pogodnym dniu, przy wspólnej biesiadzie odczytano wyniki strzelania i rozdano nagrody. A później… mówki półoficjalne, toasty, „Sto lat” dla tego i owego, śpiewy, przyśpiewki, wspominki… Słowem, czarujące spotkanie z przyjaciółmi.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za prezenty, słowa pochwały i za to, że byli z nami w tak ważnym dla naszego Bractwa dniu.