Strzelanie o Klejnot Bohaterów Wiosny Ludów. Rocznica bitwy o Książ

Obchody rocznicy bitwy o Książ w tym roku trawały w naszym Bractwie dwa dni. W sobotę, 28 kwietnia, odbyło się strzelanie na – jak zwykle niezwykle gościnnej – strzelnicy w Dolsku. W niedzielę uczestniczyliśmy w oficjalnych gminnych uroczystościach rocznicowych.

STRZELANIE 28 kwietnia 2012
Strzelanie w rocznicę bitwy o Książ jest dla naszego Bractwa wydarzeniem szczególnym. Najważniejsze w tym dniu jest strzelanie o Klejnot Bohaterów Wiosny Ludów – ryngraf sławiący obrońców obozu Książ w dniu 29 kwietnia 1848 roku. Klejnot został ufundowany przez nas rok temu i poświęcony razem ze sztandarem podczas uroczystej reaktywacji Bractwa, 30 kwietnia 2011 roku.
Dziwnym trafem (!) i w ubiegłym roku, i tym razem, mimo zaciętej rywalizacji gości, Klejnot pozostał z nami. Nowym posiadaczem tego szczególnego trofeum jest Brat Roman Pelczyk, czego Mu serdecznie gratulujemy. Ryngraf przekazał ustępujący Brat Krzysztof Smoleński.

Strzelanie w Dolsku przebiegało w sportowej i przyjacielskiej atmosferze. Pogoda i humory dopisywały szczególnie. Biesiada po zawodach otwarta została specjalnie przygotowanym rocznicowym tortem brackim.

WYNIKI STRZELANIA

Strzelanie o klejnot

 1. Roman Pelczyk – KBS Książ Wlkp.
 2. Krzysztof Smoleński – KBS Książ Wlkp.
 3. Piotr Sitarz – KBS Sieraszowice

Tarcza urodzinowa Krzysztofa Smoleńskiego

 1. Piotr Sitarz – KBS Sieraszowice – WYBITY GWÓŹDŹ!
 2. Jakub Wajnert – KBS Książ Wlkp.
 3. Zdzisław Kaczmarek – KBS Swarzędz

Tarcza rodziny Wajnert

 1. Michał Urbański – KBS Książ Wlkp.
 2. Jan Ciszewicz – KBS Dolsk
 3. Marek Balcerek – KBS Jutrosin

Tarcza rocznicowa bitwy o Książ

 1. Jan Ciszewicz – KBS Dolsk
 2. Jerzy Nowak – KBS Września
 3. Jakub Wajnert – KBS Książ Wlkp.

Tarcza punktowa

 1. Piotr Sitarz – KBS Sieraszowice
 2. Jerzy Nowak – KBS Września
 3. Zdzisław Kaczmarek – KBS Swarzędz

Broń krótka

 1. Jerzy Nowak – KBS Września
 2. Maciej Osiński – KBS Rawicz
 3. Michał Urbański – KBS Książ Wlkp.

Strzelanie do kura

 1. Tomasz Prałat – KBS Książ Wlkp.
 2. Jerzy Dębski – KBS Książ Wlkp.
 3. Jakub Wajnert – KBS Książ Wlkp.

OBCHODY ROCZNICOWE 29 kwietnia
W niedzielę odbyły się w Książu Wielkopolskim uroczyste obchody 164 rocznicy bitwy. Uroczystości przebiegały zgodnie z ustalonym od lat rytuałem: msza w kościele pw. św. Mikołaja, przemarsz ulicami miasta na mogiły powstańcze, przemówienia, apel poległych i złożenie kwiatów przy pomniku Kosynierów. Nasze Bractwo dało uroczystą asystę w kościele, zasiliło kolumnę przemarszu, a na mogiłach ustawiło asystę przy pomniku. Starszy Bractwa odczytał apel poległych. Wystrzał armatni na zakończenie apelu zagwarantowali niezawodni przyjaciele – bracia z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Dolsku.

Szczególnie Ważnym dla nas wydarzeniem było złożenie przysięgi brackiej przez Teodora Stępę i Leszka Ignaszaka. Witamy w naszych szeregach!