Obchody 165. rocznicy bitwy o Książ

Doroczny przemarsz z rynku na mogiły powstańcze jest głęboko zakorzenioną tradycją naszego miasta. Pierwszy pochód dla upamiętnienia ofiar odbył się już w rok po bitwie, to jest w 1849 roku.
Od momentu reaktywacji, nasze Bractwo aktywnie uczestniczy jako współorganizator wszystkich wydarzeń rocznicowych. W tym roku podjęto kilka śmiałych decyzji, które odświeżyły rutynę i ożywiły uroczystości. Rozpoczęcie przesunięto na godziny popołudniowe, tak by po zakończeniu wydarzeń przy mogiłach zapadł zmrok i w odpowiednim oświetleniu mogło się odbyć zaplanowane przedstawienie.

Kolumna jak zwykle uformowała się na rynku i ruszyła ulicami w stronę mogił: na czele mażoretki i orkiestra, za nimi poczty sztandarowe w liczbie kilkunastu, następnie Bractwo Kurkowe, Strażacy, oficjele i inni mieszkańcy. Prowadził Komendant Bractwa Mariusz Wojciechowski, który swoim wojskowym drylem znakomicie kierował całą uroczystością.

Warto odnotować kilka zdarzeń, które sprawiły, że tegoroczne obchody przy mogiłach były ciekawsze i bardziej energetyczne. Przemówienie Burmistrza Teofila Marciniaka było właściwe. Wystąpiły dwa zespoły wokalne w patriotycznym repertuarze: Chór Consensus i Triola. W trakcie uroczystości nastąpiła zmiana warty honorowej przy pomniku, którą pełniliśmy wspólnie z OSP Książ, a apel poległych został odczytany tak, że ciarki przechodziły po plecach – prawdziwie po żołniersku przez Mariusza Wojciechowskiego.

Po części oficjalnej, obok pomnika odbyło się plenerowe przedstawienie teatralne. Teatr Ewolucji Cienia wystawił „Zapomnianą historię”. Aktorzy zaprezentowali pantomimę o konflikcie Henryka IV i papieża Grzegorza VII sprzed 1000 lat. W zapadającym zmierzchu męki obu w płomieniach piekielnych robiły ogromne wrażenie.