Wydarzenia
Bractwo
Władze
Poczet Królów
Galeria
Historia
Zabytki
Kurkowe Bractwo Strzeleckie

im. Bohaterów Wiosny Ludów w Książu Wielkopolskim
Zabytkowe księgi protokołów 1902-1947 zdigitalizowane!

Wydarzenia
Rok 2019   |   Rok 2018   |   2017   |   2016   |   2015   |   2014   |   2013   |   2012   |   2011

Wigilia Bracka 2014
2014-12-20
Strzelanie Mikołajkowe
2014-12-14

Zarząd KBS Książ Wielkopolski serdecznie zaprasza na Strzelanie Mikołajkowe.
niedziela, 14 grudnia 2014 r. godz. 12.00.
strzelnica w Śremie

Program wydarzenia:
12.00 Zbiórka i powitanie gości
12.30 Rozpoczęcie turnieju strzeleckiego
 • Tarcza Mikołajowa
 • Tarcza sponsorowana przez firmę DREWEX - meble biurowe
 • Tarcza Fundacyjna na budowę strzelnicy (XIII)
 • Tarcza Zarządu Bractwa
 • Tarcza dla Pań
 • Tarcza punktowa
 • Strzelanie z broni krótkiej
 • Strzelanie do Kura
17.30 Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród
18.00 Biesiada Bracka

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników sportu strzeleckiego i niepowtarzalnej atmosfery spotkania bractw kurkowych.


Strzelanie Jesienne
2014-10-18

Zarząd naszego Bractwa serdecznie zaprasza na Strzelanie Jesienne.
W turnieju:
 • Tarcza Jesienna
 • Tarcza Nowożeńców - Katarzyny Gwincińskiej i Bohdana Kaczmarka
 • Tarcza Michałów - Urbańskiego i Miętkiewicza
 • Strzelanie Mistrzowskie
 • Tarcza Fundacyjna na budowę strzelnicy
 • Tarcza Punktowa
 • Strzelanie z broni krótkiej
 • Strzelanie do Kura
Zachęcamy do uczestnictwa wszystkich członków naszego Bractwa, Siostry i Braci z bractw zaprzyjaźnionych, a także mieszkańców gminy Książ. Turniejowe nagrody będą atrakcyjne, biesiada po zawodach strzeleckich - smaczna i w gwarantowanej miłej atmosferze.


Nasza pomoc dla Ukrainy
2014-10-02

Zaporoże, pd-wsch Ukraina, 2 października 2014

Dzisiaj podczas spotkania z biskupem kościoła katolickiego w tym mieście przekazałem 185 dolarów od Bractwa Kurkowego z Książa Wielkopolskiego dla uchodźców z Donbasu, którym pomaga ojciec Jan Sobillo (Polak).

Jakub Herold, obserwator wyborów z ramienia OBWE


100-lecie kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego
2014-09-21

Nasze Bractwo wraz z całą wspólnotą parafii pw. św. Antoniego Padewskiego obchodziło święto 100-lecia zbudowania świątyni. Uroczystości trwały całą niedzielę, a w mszy rocznicowej wziął udział Arcybiskup Stanisław Gądecki. Tradycyjny orszak parafian z Orkiestrą OSP na czele poprowadził Arcybiskupa - wraz w innymi zaproszonymi księżmi i Proboszczem Ks. Andrzejem Wujkiem - z probostwa do kościoła, gdzie Arcybiskup koncelebrował mszę. W swej mowie do parafian zwrócił uwagę na duchowy wymiar jubileuszu. Po mszy delegaci Zarządu Bractwa odczytali okolicznościowe listy i wręczyli Arcybiskupowi, Proboszczowi oraz Kapelanowi naszego Bractwa, Ks. Kieroniowi rzeźbione pamiątki i kwiaty. Strażacy z OSP Książ Wielkopolski wręczyli rzeźbione statuetki św. Floriana.

Po uroczystym obiedzie parafianie powrócili do kościoła, by wysłuchać historii kościoła i opowieści o św. Antonim w prezentacji przygotowanej przez uczniów pod kierunkiem szkolnych katechetek. Na zakończenie części oficjalnej jubileuszu odbył się koncert wokalny śpiewaczki Joanny Szynkowskiej vel Sęk.

Inną atrakcją jubileuszu była też wystawa historyczna opowiadająca historię kościoła, przygotowana przez Wirtualną Izbę Regionalną Gminy Książ Wielkopolski. Osiem plansz tematycznych prezentowało archiwalne fotografie, dokumenty i zabytki tak katolickie, jak i ewangelickie.

Warto wiedzieć, że obecny kościół pw. św. Antoniego Padewskiego został zbudowany w 1914 roku przez istniejącą wówczas w Książu gminę ewangelicką. Budowla murowana powstała w miejsce pierwszej świątyni ewangelickiej o konstrukcji drewnianej postawionej w 1794 roku.
Po II wojnie światowej budynek był wykorzystywany jako kaplica przedpogrzebowa, aż do roku 1975, kiedy to powołano tu duszpasterstwo katolickie. Parafia rzymsko-katolicka pw. św. Antoniego Padewskiego została erygowana w 1980 roku.


Strzelanie Żniwne 2014
2014-08-20

Strzelanie Żniwne za nami. Tradycyjnie jest to nasze strzelanie rodzinne, ale w tym roku zaprosiliśmy również mieszkańców gminy Książ niezwiązanych z naszą organizacją. Cieszyliśmy się z każdego gościa, ale szczególną radość sprawiły nam Zuchy z Książa. Gościliśmy drużynę zuchową Mali Kosynierzy prowadzoną przez Panią Martę Trzcińską. Zuchy zaprezentowały cały repertuar piosenek i gier. Zmierzyły się także wraz z innymi dziećmi w konkurencjach na celność. Bardzo dynamiczne i głośne zawody w burzeniu piłeczkami piramidy z puszek wywołały wiele emocji. Dzieci kibicowały sobie nawzajem i doskonale się bawiły ustawianiem zburzonej piramidy od nowa, tak, by kolejny zawodnik mógł wypróbować swoją celność. Po dwóch seriach rzutów konieczna była dogrywka, żeby wyłonić trójkę zwycięzców:

I miejsce - Julia Przespolewska
II miejsce - Sonia Cicha
III miejsce - Olgierd Dębiński.

Druga konkurencja dla dzieci - strzelanie z wiatrówki - odbyła się już w spokoju i w skupieniu, a to z racji zachowania wszelkich środków bezpieczeństwa. Wszyscy oddali tyle strzałów, na ile mieli ochotę, natomiast zwycięzcy zostali wyłonieni na podstawie wyników pierwszej serii strzałów. I tak:

I miejsce - Wojtek Trzciński
II miejsce - Karolina Dębska i Julia Przespolewska
III miejsce - Kasia Olszewska.

Trzecie miejsce zostało wyłonione w dogrywce z wykorzystaniem piramidy z puszek, ponieważ aż czterech zawodników uzyskało na strzelnicy trzeci wynik. Zuchy odjeżdżały autokarem, dlatego uroczyste wręczenie nagród dzieciom zostało przyspieszone. Wyniki odczytał Brat Bohdan Kaczmarek, nagrody wręczał Komendant Mariusz Wojciechowski, a dyplomy uczestnictwa, które dostały wszystkie dzieci - Pisarz Piotr Nowak. Mali uczestnicy zawodów, którym nie udało się zająć miejsc premiowanych otrzymali nagrody pocieszenia, w tym pamiątkowe piłeczki do burzenia piramidy. Na pożegnanie Zuchy odśpiewały swój hymn i pożegnały nas okrzykiem: Zuchy - czuj!
Dziękujemy Pani Marcie Trzcińskiej i rodzicom za to, że Zuchy były z nami tego dnia.

Podczas gdy dzieci toczyły swoje zmagania, dorośli na strzelnicy prowadzili poważny turniej strzelecki. Jedynie tarcza żniwna tradycyjnie była zarezerwowana dla członków naszego Bractwa.
Nowym Królem Żniwnym został Brat Tobiasz Pelczyk! Wiwat Król!


TV Wielkopolska przygotowała relację z naszego Strzelania Żniwnego.
Zapraszamy do obejrzenia!
Oto wyniki wszystkich konkurencji dla dorosłych:

Tarcza Królewska o tytuł Króla Żniwnego A.D. 2014
 1. Tobiasz Pelczyk KBS Książ Wlkp. Król Żniwny
 2. Jan Goliński KBS Książ Wlkp. I Rycerz
 3. Bartosz Wachowiak KBS Książ Wlkp. II Rycerz
Tarcza Fundacyjna XI - na budowę strzelnicy
 1. Roman Ptak KBS Książ Wlkp.
 2. Jan Goliński KBS Książ Wlkp.
 3. Krzysztof Smoleński KBS Książ Wlkp.
Tarcza dla Pań
 1. Iwona Prałat
 2. Edyta Zimoch
 3. Mariola Smoleńska
 4. Agata Weiss-Nowak
 5. Dominika Ignaszak
 6. Małgorzata Zakrzewska
Tarcza dla Mieszkańców Gminy Książ Wielkopolski
 1. Małgorzata Zakrzewska
 2. Przemysław Józiak
 3. Anna Genderka-Wajnert
Strzelanie z broni długiej
 1. Michał Urbański KBS Książ Wlkp.
 2. Jan Ciszewicz KBS Dolsk
 3. Krzysztof Smoleński KBS Książ Wlkp.
 4. Michał Miętkiewicz KBS Książ Wlkp.
 5. Jan Goliński KBS Książ Wlkp.
Strzelanie z broni krótkiej
 1. Jan Ciszewicz KBS Dolsk 48pkt.
 2. Jan Goliński KBS Książ Wlkp. 48pkt.
 3. Krzysztof Smoleński KBS Książ Wlkp. 47pkt.
 4. Anna Szymanowska KBS Książ Wlkp. 45pkt.
 5. Agata Weiss-Nowak 45pkt.
Strzelanie do Kura
 1. Genowefa Ignaszak
 2. Dominika Ignaszak
 3. Jakub Wajnert KBS Książ Wlkp.
Nasze otwarte Strzelanie Żniwne odbywało się bez żadnych opłat od uczestników. Wszyscy byli po prostu naszymi gośćmi. Było to możliwe dzięki finansowemu wsparciu z Urzędu Gminy Książ Wielkopolski. Swoją obecnością zaszczycił nas Burmistrz Teofil Marciniak, który na zakończenie części oficjalnej wygłosił kilka słów. Wyraził uznanie dla naszych wysiłków organizacyjnych i ? co bardzo istotne ? powiedział, że postępowanie administracyjne w sprawie możliwości pobudowania naszej strzelnicy w Książu minęło punkt kulminacyjny i szybko zmierza do szczęśliwego zakończenia. Dziękujemy! Wierzymy, że strzelnica w Książu będzie służyć wszystkim mieszkańcom i przyczyni się do promocji naszej gminy. Wszak na nasze turnieje strzeleckie przyjeżdżają Bracia z całej Wielkopolski, a nawet z dalszych regionów.
Przy okazji dziękujemy za obecność Bratu z Pogorzeli oraz Braciom z Mosiny, którzy huknęli nam dwa razy ze swojej zgrabnej wiwatówki. Po prostu dziękujemy wszystkim gościom, że z nami byli. I oczywiście serdecznie gratulujemy najcelniejszym zawodnikom!


Pierwszy ślub bracki
2014-07-26

26 lipca 2014 roku przed Urzędem Gminy w Książu Wielkopolskim zagrzmiała wiwatówka. Bracia z Dolska huknęli z armaty na cześć młodej pary: Siostry Katarzyny Gwincińskiej i Brata Bohdana Kaczmarka. W krótkiej historii naszego odrodzonego Bractwa był to pierwszy ślub. Starszy zarządził dyscyplinę członkowską i Bracia zebrali się tłumnie przed urzędem. Charakterystyczny przedślubny podział gości na rodziny panny i pana młodego tym razem nie miał miejsca. Dwie grupy: mundurowi na parkingu i niemundurowi na chodniku pod urzędem, stanowiły jedność - rodzinę obu stron. Rozmowy toczyły się swobodnie, aż do chwili, gdy zorientowaliśmy się, że zegar na kościele pw. św. Antoniego znacznie się spóźnia. Wówczas wszyscy dziarsko ruszyli do sali ślubów. Jednak nasz Komendant zarządził, że jedynie delegacja będzie obecna podczas ceremonii, bowiem konieczne jest przećwiczenie szpaleru - świeżo upieczeni (dosłownie z racji gorąca i oczywiście w przenośni) małżonkowie mieli zejść ze schodów pod wzniesionymi szablami.

Pani Mirella Grześkowiak sprawnie i z wdziękiem udzieliła ślubu. Młoda para rozbawiła zebranych na sali gości zgodnym i entuzjastycznym wyrażeniem chęci wejścia w związek formalny. Raźno i pewnie wygłosili słowa małżeńskiej przysięgi. Po złożeniu stosownych podpisów radośnie i z ulgą wszyscy opuścili duszne pomieszczenie. Młodzi i goście zostali zatrzymani na szczycie zewnętrznych schodów urzędu, by zabrzmiał wystrzał armatni. Następnie pod wzniesionymi szablami brackimi, wzdłuż przećwiczonego i nienagannego szpaleru zeszli. Panna młoda została zaskoczona przez Komendanta, który, stojąc na końcu, klepnął ją szablą tam... To ponoć na szczęście, choć i być może ostrzeżenie, żeby się dobrze sprawowała...

Jak się potem wszyscy zaczęli całować, to od razu zaczął padać deszcz. Ale był to deszcz szczęśliwy i nie przeszkodził w składaniu życzeń. Młodzi zaprosili wszystkich obecnych na swoją łąkę w Charłubiu, gdzie odbyło się weselne przyjęcie o charakterze nieformalnym i swobodnym. Stroje wieczorowe nie obowiązywały, co, zważywszy na upał, wszystkim naprawdę odpowiadało. Rozstawione na tarasie i łące stoły przykryte białymi obrusami robiły wrażenie. Znakomite kucharki z Bydgoszczy i z Książa - w roli szefowej kuchni dziennikarka Maja Erdman - przygotowały przepyszne dania. Wybór napojów był szeroki, integracja pełna, a zacieśnianie przyjaźni z Braćmi z Dolska wybitnie spontaniczne.

My tam byliśmy, miód i wino piliśmy, i z radością wręczyliśmy młodym prezenty. Siostra Katarzyna, która uparcie nie stosuje się do mundurowej dyscypliny, dostała kapelusz bracki. Brat Bohdan otrzymał szablę. Obydwoje ze wzruszeniem wyrażali swą radość i wdzięczność, skromnie utrzymując, że nie potrafią lepiej.

Pierwsze brackie wesele sprawiło, że siostry i bracia "na wydaniu" też tak chcą. Cieszymy się i czekamy na następną okazję. A póki co - Sto lat młodej parze!

Wszystko to można obejrzeć na zdjęciach, które Brat Michał Urbański ekspresem (naprawdę) dostarczył. Zobacz w galerii.


Intronizacja Króla Kurkowego
2014-06-14

Zarząd KBS Książ Wielkopolski serdecznie zaprasza na Intronizację Króla Kurkowego 2014 Brata Jakuba Wajnerta.
Uroczystość zaczyna się o godz. 10.30. na rynku w Książu.

Program uroczystości:
Książ Wielkopolski
10.30 zbiórka sztandarów i zaproszonych gości przed Urzędem Miejskim w Książu Wlkp. przy ul. Wichury 11a
10.45 wymarsz po Króla Kurkowego A.D. 2013
10.50 powitanie Króla A. D. 2013 Jana Golińskiego
11.00 rozpoczęcie uroczystości na płycie Rynku Miejskiego
11.50 przemarsz z Rynku Miejskiego przed siedzibę Urzędu Miejskiego w Książu Wlkp.
12.00 wyjazd na Strzelnicę do Dolska

Strzelnica w Dolsku
13.00 - Zbiórka i powitanie Gości
13.30 - Rozpoczęcie turnieju strzeleckiego
 • Tarcza Fundacyjna (X)
 • Strzelanie o szablę Burmistrza Książa Wlkp.
 • Tarcza Króla A.D. 2014 Jakuba Wajnerta
 • Tarcza ustępującego Króla A. D. 2013 Jana Golińskiego
 • Turniej Parafialny
 • Tarcza punktowa
 • Broń krótka
 • Strzelanie do Kura
18.00 Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród 18.30 Biesiada Bracka

Strzelanie Zielonoświąteczne
2014-05-31

Najważniejsze strzelanie w roku za nami!
W duchu szlachetnej rywalizacji Królem kurkowym Anno Domini 2014 został...
Brat Jakub Wajnert!
Niech żyje Król!

Na strzelnicy w Dolsku gościliśmy zaprzyjaźnione Bractwa, których członkowie są niemalże stałymi uczestnikami naszych turniejów. Przybyli także Burmistrz Książa Wielkopolskiego Teofil Marciniak i Przewodniczący Rady Miasta Paweł Walkowiak. Serdecznie Panom dziękujemy. Wasza obecność zaakcentowała wagę naszego brackiego święta.

Warto odnotować, że coraz więcej naszych pięknych pań towarzyszy strzeleckim zmaganiom - od młodych do... najmłodszych. I coraz więcej pań celnie strzela. Kur ponownie poszedł w damskie ręce. Zapraszamy panie w nasze szeregi!

Wyniki strzelania:

TARCZA KRÓLA KURKOWEGO KBS Książ Wlkp.
 1. Jakub Wajnert Król Kurkowy
 2. Piotr Nowak Wicekról Kurkowy
 3. Krzysztof Smoleński Rycerz
TARCZA FUNDACYJNA NR 9 - "NA BUDOWĘ STRZELNICY"
 1. Grzegorz Szydłowski KBS Mosina
 2. Jan Goliński KBS Książ Wlkp.
 3. Roman Ptak KBS Książ Wlkp.
TARCZA KBS KSIĄŻ WLKP.
 1. Ryszard Bura KBS Włoszakowice
 2. Krzysztof Smoleński KBS Książ Wlkp.
 3. Władysław Garstka KBS Dolsk
TARCZA MARKETU "LIDA"
 1. Jakub Wajnert KBS Książ Wlkp.
 2. Michał Miętkiewicz KBS Książ Wlkp.
 3. Krzysztof Smoleński KBS Książ Wlkp.
TARCZA PUNKTOWA
 1. Krzysztof Smoleński KBS Książ Wlkp. 26pkt.
 2. Marek Balcerek KBS Jutrosin 25pkt.
 3. Mikołaj Popławski KBS Puszczykowo-Mosina 25pkt.
 4. Jakub Wajnert KBS Książ Wlkp. 25pkt.
 5. Jan Goliński KBS Książ Wlkp. 25pkt.
STRZELANIE Z BRONI KRÓTKIEJ
 1. Mikołaj Popławski KBS Puszczykowo-Mosina 49pkt.
 2. Marta Bosiacka 47pkt.
 3. Krzysztof Smoleński KBS Książ Wlkp. 46pkt.
 4. Mariusz Wojciechowski KBS Książ Wlkp. 46pkt.
 5. Michał Urbański KBS Książ Wlkp. 46pkt.
STRZELANIE DO KURA
 1. Marta Bosiacka
 2. Maja Miętkiewicz
 3. Tobiasz Pelczyk KBS Książ Wlkp.
Dziękujemy wszystkim przybyłym za uczestnictwo w naszym strzelaniu królewskim. Szczególne podziękowania dla gości i naszych Braci, którzy systematycznie z turnieju na turniej walczą o tarczę fundacyjną na budowę strzelnicy w Książu. W tym turnieju była to już dziewiąta.
Galeria


Fire Ball Camp 2014 Książ Wielkopolski
2014-04-30

Drużyna naszego Bractwa wzięła udział w turnieju Fire Ball Camp 2014, który rozegrały ze sobą reprezentacje: Urzędu Gminy i Radnych, Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej, Ochotniczej Straży Pożarnej Książ Wlkp. i Komendy Powiatowej Policji. Mecze zostały rozegrane na ksiąskim Orliku i wszystkie drużyny udowodniły, że nasze lokalne instytucje i organizacje są sprawne i gotowe do działania w każdych warunkach i na każdym polu.
Zwyciężyliśmy w sportowych zmaganiach i postaramy się utrzymać formę do zawodów za rok. Dziękujemy rywalom i organizatorom za wspaniałą zabawę.
Galeria


166. rocznica bitwy o Książ
2014-04-29

Obchody 166. rocznicy bitwy o Książ odbyły się w tym roku dokładnie 29 kwietnia. Tradycyjnie pochód uformował się na rynku i przeszedł na powstańcze mogiły. Prowadzeni przez naszego Komendanta Mariusza Wojciechowskiego i Orkiestrę Strażacką Romana Ptaka dostojnie kroczyli przez miasto: oficjele, poczty sztandarowe organizacji gminnych i zaprzyjaźnionych bractw kurkowych, członkowie delegacji z kwiatami oraz mieszkańcy miasta niezrzeszeni i niezobowiązani funkcją.

W tym roku pojawiły się nowe akcenty obchodów. Z inicjatywy naszego Centrum Kultury zawiązała się grupa rekonstrukcyjna kosynierów, którą wdraża do wojskowego drylu Wojciech Koterba z Mieszkowa - znany powszechnie rekonstruktor kompanii honorowej powstańców wielkopolskich. Kosynierzy w jasnych sukmanach, rogatywkach, uzbrojeni w kosy bojowe objęli wartę honorową przy pomniku. Towarzyszyło im dwoje zuchów z naszej ksiąskiej drużyny "Mali Kosynierzy" prowadzonej przez panią Martę Trzcińską. Honorowych małych wartowników wspierała dzielnie cała zuchowa drużyna.

Warto wspomnieć mini-wystawę przygotowaną przez Centrum Kultury i Wirtualną Izbę Regionalną Gminy Książ Wielkopolski, prezentującą ilustracje z książki Macieja Wierzbińskiego "Stach Wichura" - jedynej powieści o Książu i o bitwie 29 kwietnia 1848 roku. Obok ilustracji Stanisława Sawiczewskiego pojawiła się plansza z jednostronicową gazetą "Neuruppiner Bilderbogen" z 1848 roku prezentującą bitwę krótko po wydarzeniu w oglądzie strony pruskiej.

Nasze Bractwo zyskało czworo nowych członków, którzy podczas uroczystości złożyli przyrzeczenie na sztandar.
Są to:
Anna Szymanowska
Tobiasz Pelczyk
Adrian Piasecki
Bartosz Wachowiak
Witamy w naszych szeregach!

Pan Burmistrz Teofil Marciniak wygłosił krótką mowę, w której nakreślił rys historyczny i przebieg dramatycznej bitwy. Nasz Komendant odczytał apel poległych. Pod Pomnikiem Kosynierów złożono kwiaty i zapalono znicze. Odbyło się to zgodnie z ceremoniałem, nad czym czuwał nieoceniony Wojciech Koterba.
Na zakończenie jeszcze raz skłoniły się sztandary przed pomnikiem bohaterów.

Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami na mogiłach! Niech nas będzie coraz więcej i więcej!
Galeria


Strzelanie o Ryngraf Bohaterów Wiosny Ludów
2014-04-26

Turniejem o Ryngraf Bohaterów Wiosny Ludów w kolejną rocznicę bitwy o Książ uczciliśmy pamięć heroicznych obrońców obozu wojsk polskich zorganizowanego w Książu w kwietniu 1848 roku. Polacy przegrali z wielokrotnie silniejszym wrogiem, lecz ich determinacja, odwaga i nieugiętość przeszły do historii - Ziemi Ksiąskiej, Wielkopolski, Europy. Dziękujemy wszystkim Braciom z zaprzyjaźnionych Bractw Kurkowych, którzy stawili się na turniej, bowiem przyczyniają się do propagowania wiedzy i kultywowania pamięci o dramatycznym boju 29 kwietnia 1848 roku.

Nasz przechodni Ryngraf zdobył Brat Grzegorz Szydłowski z Mosiny. To miasto też ma swój epizod w powstaniu poznańskim 1848. Tam właśnie Jakub Krauthofer-Krotowski 3 maja 1848 r. proklamował Rzeczpospolitą Mosińską - niepodległą republikę polską. Przetrwała tylko 5 dni licząc do przegranej w dniu 8 maja przez powstańców bitwy pod Rogalinem lub 6 dni do ostatecznej potyczki pod Trzebawiem w dniu 9 maja, po której to powstańcze siły zbrojne, złożyły broń w Bardzie pod Wrześnią, podpisując akt kapitulacyjny.

Mimo tak ważkiej okazji, turniej przebiegał w pogodnej atmosferze przyjaźni, sportowej rywalizacji i wśród nieodłącznych docinków. Rodzinna biesiada po zakończeniu zawodów ukoronowała ten dzień. Wszyscy goście byli zgodni, że Brat Gospodarz tym razem przeszedł samego siebie w przygotowaniu golonek. Dziękujemy!

Szczególnym gościem turnieju był Brat Jarosław Czyżewski z KBS Starogard Gdański, wielokrotny strzelecki Mistrz Europy 2012-2015, w niezwykle fantazyjnym stroju brackim. (fot.)

Oto wyniki wszystkich turniejów tego dnia:

RYNGRAF BOHATERÓW WIOSNY LUDÓW
 1. Grzegorz Szydłowski KBS Mosina
 2. Krzysztof Smoleński KBS Książ Wlkp.
 3. Jarosław Czyżewski KBS Starogard Gdański
TARCZA FUNDACYJNA NR 8 - "NA BUDOWĘ STRZELNICY"
 1. Tadeusz Dekiert KBS Śmigiel
 2. Jan Goliński KBS Książ Wlkp.
 3. Roman Pelczyk KBS Książ Wlkp.
TARCZA KONSTYTUCYJNO-UNIJNA
 1. Tadeusz Dekiert KBS Śmigiel
 2. Zdzisław Kaczmarek KBS Swarzędz
 3. Krzysztof Smoleński KBS Książ Wlkp.
TARCZA URODZINOWA PODSTARSZEGO K. SMOLEŃSKIEGO
 1. Marek Balcerek KBS Jutrosin
 2. Grzegorz Szydłowski KBS Mosina
 3. Jarosław Czyżewski KBS Starogard Gdański
TARCZA PUNKTOWA
 1. Zdzisław Kaczmarek KBS Swarzędz 27pkt.
 2. Jarosław Czyżewski KBS Starogard Gdański 26pkt.
 3. Marek Balcerek KBS Jutrosin 25pkt.
 4. Krzysztof Smoleński KBS Książ Wlkp. 24pkt.
 5. Jakub Wajnert KBS Książ Wlkp. 24pkt.
STRZELANIE Z BRONI KRÓTKIEJ
 1. Zdzisław Kaczmarek KBS Swarzędz 49pkt.
 2. Michał Urbański KBS Książ Wlkp. 48pkt.
 3. Krzysztof Smoleński KBS Książ Wlkp. 48pkt.
 4. Jan Ciszewicz KBS Dolsk 48pkt.
 5. Jacek Gilewski KBS Poniec 46pkt.
STRZELANIE DO KURA
 1. Tobiasz Pelczyk KBS Książ Wlkp.
 2. Roman Pelczyk KBS Książ Wlkp.
 3. Bartosz Wachowiak KBS Książ Wlkp.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie. Zapraszamy na kolejne nasze turnieje.
Galeria


Wiosna w Książu 2014
2014-03-22

Kolejna sprawna akcja naszego Zarządu i kolejne strzelanie poza planem. I naturalnie kolejny sukces towarzysko-strzelecki. Tym razem wyjątkowo gościliśmy na strzelnicy w Śremie. Turniej rozegrany został sportowo i przyjaźnie.

Wyniki:

TARCZA "WIOSNA W KSIĄŻU"
 1. Krzysztof Łabusiński, KBS Krobia
 2. Krzysztof Smoleński, KBS Książ Wlkp.
 3. Sławomir Baszyński, KBS Śrem
TARCZA FUNDACYJNA NR 7 - "NA BUDOWĘ STRZELNICY"
 1. Krzysztof Łabusiński, KBS Krobia
 2. Michał Urbański, KBS Książ Wlkp.
 3. Jerzy Nowak
TARCZA SPONSOROWANA PRZEZ D. MACIEJEWSKIEGO
 1. Krzysztof Smoleński, KBS Książ Wlkp.
 2. Jerzy Nowak
 3. Michał Urbański, KBS Książ Wlkp.
TARCZA ZARZĄDU
 1. Władysław Smółka, KBS Ostrów Wlkp.
 2. Sławomir Baszyński, KBS Śrem
 3. Aleksander Mitkowski, KBS Września
 4. Jan Goliński, KBS Książ Wlkp.
TARCZA PUNKTOWA
 1. Marek Balcerek, KBS Jutrosin - 26pkt.
 2. Andrzej Filipowski, KBS Śrem - 25pkt.
 3. Zbigniew Martuzalski, KBS Mieszków - 25pkt.
 4. Jakub Wajnert, KBS Książ Wlkp. - 24pkt.
 5. Michał Urbański, KBS Książ Wlkp. - 23pkt.
STRZELANIE Z BRONI KRÓTKIEJ
 1. Jerzy Nowak - 49pkt.
 2. Marcin Kłosiewicz, KBS Śrem - 48pkt.
 3. Mikołaj Popławski, KBS Puszczykowo-Mosina - 48pkt.
 4. Grzegorz Szydłowski, KBS Mosina - 46pkt.
 5. Władysław Smółka, KBS Ostrów Wlkp. - 46pkt.
STRZELANIE DO KURA
 1. Stanisław Maciejewski, KBS Puszczykowo-Mosina
 2. Ryszard Bura, KBS Włoszakowice
 3. Krzysztof Smoleński, KBS Książ Wlkp.
Biesiada w nowym miejscu nie przestraszyła naszego Brata Gospodarza i poczestunek był równie pyszny jak zawsze. Dziękujemy uczestnikom turnieju za przybycie, celne strzelenie i miłą atmosferę.

Walne Zgromadzenie Bractwa
2014-02-28

Walne Zgromadzenie Bractwa odbyło się w tym roku bardzo sprawnie. Zarząd otrzymał absolutorium, Bracia wyrazili zadowolenie z jego działania i polecili szczególnej uwadze starania o naszą strzelnicę, którą zamierzamy wybudować w Książu.
Szczegółowy porządek obrad:
 1. Powitanie i wprowadzenie sztandaru
 2. Hymn Bracki
 3. Wybór przewodniczącego Walnego Zebrania
 4. Wybór komisji skrutacyjnej
 5. Stwierdzenie prawomocności Walnego Zebrania
 6. Wybór komisji uchwał i wniosków
 7. Sprawozdanie Starszego Bractwa
 8. Sprawozdanie Skarbnika Bractwa
 9. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej
 10. Dyskusja nad sprawozdaniami
 11. Głosowanie nad udzieleniem absolutorium dla Zarządu
 12. Wolne głosy i wnioski
 13. Podjęcie uchwał i wniosków
 14. Zakończenie Walnego Zebrania
Zebranie jak zwykle niezwykle sprawnie poprowadził Brat Bogdan Woliński.
Galeria


Strzelanie Romanowe 2014
2014-02-22

Romanowe to już nasze tradycyjne doroczne strzelanie w lutym. W tym roku, oprócz stałych atrakcji, dołączyliśmy do stałego programu strzelanie o klejnot:
Medal II 

Rycerza Zielonoświątecznego Książ A.D. 1947 Medal II Rycerza Zielonoświątecznego Książ A.D. 1947
Klejnot może niezbyt okazały, za to niosący wiele istotnych znaczeń. Został wybity na strzelanie zielonoświąteczne o tytuł Króla Kurkowego w 1947 roku, jak zapewne i pozostałe medale na tę okoliczność. Tamto brackie święto się nie odbyło i medali nie wręczono. Choć pełni wiary Bracia z Książa próbowali kontynuować tradycję bez ostrego strzelania, ich organizacja przestała istnieć mocą ustawy pod koniec 1947 roku.
Medal II Rycerza jest jedynym, jaki udało nam się zdobyć. Zdecydowaliśmy nie chować go w gablocie. Przez uczynienie z niego klejnotu naszego Bractwa, chcemy przypomnieć starania naszych poprzedników i odebraną im nadzieję.
Cześć Braciom Kurkowym!

Oto wyniki wszystkich turniejów:
TARCZA ROMANOWA - R. PELCZYK, R. PTAK
 1. Jan Goliński, KBS Książ Wlkp.
 2. Jan Ciszewicz, KBS Dolsk
 3. Aleksander Mitkowski, KBS Września
TARCZA FUNDACYJNA NR 6 - NA BUDOWĘ STRZELNICY
 1. Aleksander Mitkowski,KBS Września
 2. Jan Ciszewicz, KBS Dolsk
 3. Marek Balcerek, KBS Jutrosin
TARCZA O KLEJNOT PRZECHODNI - MEDAL II RYCERZA ZIELONOŚWIĄTECZNEGO z 1947 r. - K. GWINCIŃSKA, B. KACZMAREK
 1. Ryszard Bura, KBS Włoszakowice
 2. Jakub Wajnert, KBS Książ Wlkp.
 3. Aleksander Mitkowski, KBS Września
TARCZA SĄSIADÓW - M. WOJCIECHOWSKI, P. NOWAK
 1. Jan Ciszewicz, KBS Dolsk
 2. Krzysztof Smoleński, KBS Książ Wlkp.
 3. Tomasz Szydłowski, KBS Mosina
TARCZA PUNKTOWA
 1. Aleksander Mitkowski, KBS Września - 24pkt.
 2. Krzysztof Smoleński, KBS Książ Wlkp. - 23pkt.
 3. Jan Ciszewicz, KBS Dolsk - 23pkt.
 4. Tomasz Szydłowski, KBS Mosina - 22pkt
 5. Jan Goliński, KBS Książ Wlkp. - 22pkt.
STRZELANIE Z BRONI KRÓTKIEJ
 1. Jan Ciszewicz, KBS Dolsk - 49pkt.
 2. Krzysztof Smoleński, KBS Książ Wlkp. - 48pkt.
 3. Jerzy Nowak - 48pkt.
 4. Grzegorz Szydłowski, KBS Mosina - 46pkt.
 5. Mariusz Wojciechowski, KBS Książ Wlkp. - 45pkt.
STRZELANIE DO KURA
 1. Piotr Nowak, KBS Książ Wlkp.
 2. Michał Urbański, KBS Książ Wlkp.
 3. Mariusz Wojciechowski, KBS Książ Wlkp.
Gratulujemy zwycięzcom, w tym szczególnie zdobywcy naszego klejnotu - Bratu Ryszardowi Burze z Włoszakowic. Wierzymy, że będzie go z dumą prezentował podczas wszystkich tegorocznych strzelań, w których będzie brał udział.
Dziękujemy wszystkim przybyłym i czekamy na kolejną porcję emocji strzeleckich.
Galeria

Wielki Bal Bracki 2014
2014-01-18

Nasz bal odbył się z wielkim hukiem i to nie tylko armaty. Były tańce, hulanki - czy swawole nie wiemy i nie plotkujemy. Wszystko rozpoczęło się polonezem, by uczynić zadość tradycji. Potem były pląsy parami, indywidualne i grupowe, i znowu parami, tyle że kotyliony zdecydowały kto z kim. Z kuluarowych zwierzeń wiemy, że jedną z par o długim i szczęśliwym pożyciu kotyliony połączyły także. Wrażeń dostarczyła loteria fantowa i rozmowy towarzyskie w grupach mniejszych i większych.

Pokaz slajdów
Zdjęcia można obejrzeć także w galerii

Mamy nadzieję, że poczęstunek gościom smakował, trunku nie zabrakło, orkiestra grała jak należy i wszyscy o poranku opuszczali Słoneczny Dwór szczęśliwi. Pantofelek żaden nie został zgubiony, więc przypuszczamy, że wśród panów książę się nie znalazł. Nie ma to znaczenia, bowiem wszyscy - damy i panowie - prezentowali się po królewsku.

Dziękujemy gościom!
Zapraszamy za rok!


Strzelanie Zimowe 2014
2014-01-12

Nasz Zarząd działa dynamicznie i szybko reaguje na luki w turniejach strzeleckich. Strzelanie Zimowe odbyło się poza planem, za to przy wysokiej frekwencji strzelców spragnionych kolejnego turnieju. Radosna atmosfera naszych zawodów powoli staje się legendarna. Potrafimy zaskakiwać i dogadzać gościom kulinarnie, intelektualnie i słynnym ciętym dowcipem Krzysztofa Smoleńskiego.

Oto wyniki turnieju:

TARCZA ZIMOWA
 1. Aleksander Mitkowski, KBS Września
 2. Jacek Gilewski, KBS Poniec
 3. Zdzisław Kaczmarek, KBS Swarzędz
TARCZA FUNDACYJNA NR 5 - NA BUDOWĘ STRZELNICY
 1. Aleksander Mitkowski, KBS Września
 2. Jakub Boguszyński, KBS Poniec
 3. Zdzisław Kaczmarek, KBS Swarzędz
TARCZA ŚW. SEBASTIANA
 1. Jan Ciszewicz, KBS Dolsk
 2. Marek Balcerek, KBS Jutrosin
 3. Ryszard Bura, KBS Włoszakowice
TARCZA Z OKAZJI POWSTANIA WLKP.
 1. Krzysztof Smoleński, KBS Książ Wlkp.
 2. Jerzy Nowak
 3. Eugeniusz Nawrocki, KBS Śmigiel
TARCZA PUNKTOWA
 1. Ryszard Bura, KBS Włoszakowice - 24pkt.
 2. Zdzisław Kaczmarek, KBS Swarzędz - 24pkt.
 3. Marek Balcerek, KBS Jutrosin - 22pkt.
 4. Krzysztof Smoleński, KBS Książ Wlkp. - 22pkt.
 5. Aleksander Mitkowski, KBS Września - 21pkt.
STRZELANIE Z BRONI KRÓTKIEJ
 1. Jerzy Nowak - 48pkt.
 2. Jan Ciszewicz, KBS Dolsk - 48pkt.
 3. Krzysztof Smoleński, KBS Książ Wlkp. - 47pkt.
 4. Mariusz Wojciechowski, KBS Książ Wlkp. - 47pkt.
 5. Tomasz Szydłowski, KBS Mosina - 47pkt.
STRZELANIE DO KURA
 1. Renata Maciejewska
 2. Zdzisław Kaczmarek, KBS Swarzędz
 3. Roman Ptak, KBS Książ Wlkp.
Dziękujemy wszystkim przybyłym za miłą atmosferę i zdrową sportową rywalizację.

Komunikat Zarządu - Strzelanie 2014
2014-01-08

Zarząd informuje, że ustalony został terminarz strzelania na rok 2014.
Zachęcamy Braci z Książa i z Bractw zaprzyjaźnionych do uczestnictwa w naszych turniejach.
Terminarz strzelania 2014

© Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Książu Wielkopolskim 2011 - 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wydarzenia  |   Bractwo  |   Władze  |   Poczet Królów  |   Galeria  |   Historia  |   Zabytki
63-130 Książ Wielkopolski, ul Zakrzewska 15, tel. 602 174 208 [Roman Pelczyk], e-mail: kbs_ksiaz_wlkp[@]onet.eu

gir@ffe