Wydarzenia
Bractwo
Władze
Poczet Królów
Galeria
Historia
Zabytki
Kurkowe Bractwo Strzeleckie

im. Bohaterów Wiosny Ludów w Książu Wielkopolskim
Zabytkowe księgi protokołów 1902-1947 zdigitalizowane!

Wydarzenia
Rok 2019   |   Rok 2018   |   2017   |   2016   |   2015   |   2014   |   2013   |   2012   |   2011

Wigilia Bracka 2013
2013-12-20


Nasze spotkanie wigilijne było rodzinne i ciepłe. Przybyli Bracia z Rodzinami, młodzi Kandydaci do Bractwa i nasz gość honorowy - Jan Ciszewicz, Prezes Bractwa w Dolsku. Obecny był także nasz stały gość - pan Kazimierz Robaszyński, szef Koła ZBoWiD w Książu. Wieczerzę zagaił Starszy Roman Pelczyk, który serdecznie wszystkich przywitał i złożył życzenia. Krótko przemówił Jan Ciszewicz, podkreślając, że Bractwo to rodzina i jest naturalne spotykanie się przy wigilijnym stole. Mówcom podziękowano oklaskami. Korzystając z okazji, Starszy wygłosił życzenia urodzinowe pod adresem pana Robaszyńskiego, który kończy właśnie 88 lat. Chórem odśpiewano Sto lat!.

Każdy z każdym przełamał się opłatkiem i zasiedliśmy do uroczystej kolacji. Potrawy wigilijne były znakomite, przyjacielskie rozmowy toczyły się po sąsiedzku i w naturalny sposób niosły się wzdłuż stołu. Sala biesiadna Centrum Kultury zyskała po remoncie na elegancji, więc i otoczenie podkreślało atmosferę wieczerzy.

Gdy po części oficjalnej nastąpiło rozprężenie, Brat Bohdan Kaczmarek wydobył swoją tekę regionalisty i roztoczył przed zainteresowanymi słuchaczami wizję przedwojennego Książa. Jego pasja poznawania lokalnej historii ma tę własność, że się udziela odbiorcom, i wkrótce, pochyleni nad archiwalnymi fotografiami, rozprawiali z wypiekami na twarzy o tym, kto to był, gdzie to było...

Nie obyło się bez pewnych organizacyjnych perypetii. Brat Gospodarz Michał Urbański, który zobowiązany był dostarczyć opłatek, przepadł w mroku grudniowej nocy, co spowodowało pewne opóźnienia w rozpoczęciu uroczystości. Na szczęście dotarł, wyjaśniając, że odświeżony, ubrany w mundur i kapelusz maszerował raźnie na spotkanie, gdy dostrzegł kota, który tak nieszczęśliwie wplątał się w siatkę ogrodzenia, że już zaczął odgryzać sobie łapę. Zrozumieliśmy, że akcja ratunkowa musiała trochę potrwać... W każdym razie dalej wieczerza potoczyła się bez przeszkód.

Po chwili dotarł też nasz bracki Kapelan, ks. Marian Kieroń, który złożył zebranym piękne świąteczne życzenia i zaintonował kolędę Wśród nocnej ciszy.
"Żyjcie sto lat, a potem zacznijcie od nowa" - powiedział na zakończenie.
I tak zrobimy, Księże Kapelanie!
Dziękujemy i te życzenia przekazujemy dalej!


Strzelanie Mikołajowe
2013-12-15

Na ostatnie w tym roku strzelanie goście zjechali tłumnie. Czy to za sprawą łaskawej aury, czy też wygasania sezonu strzeleckiego - nie rozstrzygamy. Szeptało się, że strzelcy przyjechali się zmierzyć z naszym niepokonanym Krzysztofem Smoleńskim, ale nie dajemy wiary plotkom. Dość, że znakomici goście przybyli z wielu zaprzyjaźnionych Bractw, m.in. z Krobi, Mosiny, Śremu, Witkowa, Włoszakowic i - niezrównana para zapalonych Kurków - Elżbieta i Tadeusz z Poznania. Nie zabrakło też przyjaciół z dolskiego Bractwa.

Przyjaźń przyjaźnią, lecz turniej strzelecki to sprawa poważna. Rywalizacja była zacięta i nikt nikomu forów nie dał. Po raz trzeci w tym sezonie tarczę fundacyjną na budowę strzelnicy w Książu zdobył Jan Ciszewicz z Dolska. Krzysztof Smoleński - cóż - dwie tarcze i tym razem ustrzelił, z jednej wybijając gwóźdź. Niewtajemniczonym tłumaczymy, że gwóźdź jest umieszczony w centrum dziesiątki...

Nasz niezrównany Brat Gospodarz Michał Urbański zaserwował grzane wino, które znakomicie poprawiało i tak dobry nastrój przybyłych. Biesiada na zakończenie turnieju upłynęła jak zwykle w wesołej atmosferze, wśród strzeleckich gawęd i przyjacielskich docinków. Jedzenie było smaczne, napoje... Sza! Na deser Starszy Roman Pelczyk zaserwował pyszny tort "LIDA Market", który był dopełnieniem nagród jego tarczy fundacyjnej.

Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom. Zapraszamy do nas nieustająco!

A oto lista zwycięzców:

TARCZA MIKOŁAJKOWA
 1. Krzysztof Smoleński KBS Książ Wlkp.
 2. Piotr Nowak KBS Książ Wlkp.
 3. Krzysztof Łabusiński KBS Krobia
TARCZA FUNDACYJNA NR 4 - "NA BUDOWĘ STRZELNICY"
 1. Jan Ciszewicz KBS Dolsk
 2. Tomasz Szydłowski KBS Mosina
 3. Mirosław Dolata KBS Śrem
TARCZA MARKETU "LIDA" - ROMAN PELCZYK
 1. Krzysztof Łabusiński KBS Krobia
 2. Ryszard Bura KBS Włoszakowice
 3. Krzysztof Smoleński KBS Książ Wlkp.
TARCZA URODZIONOWA ROMANA OLEJNICZAKA
 1. Krzysztof Smoleński KBS Książ Wlkp.
 2. Witold Wiśniewski KBS Witkowo
 3. Jan Ciszewicz KBS Dolsk
TARCZA PUNKTOWA
 1. Krzysztof Łabusiński KBS Krobia
 2. Ryszard Bura KBS Włoszakowice
 3. Michał Urbański KBS Książ Wlkp.
 4. Krzysztof Smoleński KBS Książ Wlkp.
STRZELANIE Z BRONI KRÓTKIEJ
 1. Mikołaj Popławski KBS Mosina
 2. Krzysztof Smoleński KBS Książ Wlkp.
 3. Jerzy Nowak
 4. Ryszard Bura KBS Włoszakowice
STRZELANIE DO KURA
 1. Michał Miętkiewicz KBS Książ Wlkp.
 2. Bartosz Wachowiak KBS Książ Wlkp.
 3. Tadeusz Szymkowiak KBS Dolsk

20 października 2013 - 74. rocznica rozstrzelania obywateli Ziemi Ksiąskiej i Dolskiej
2013-10-20

W 74. rocznicę rozstrzelania na ksiąskim rynku obywateli Ziemi Ksiąskiej i Dolskiej spotkaliśmy się na tradycyjnej w naszym mieście uroczystości. W kościele pw. św. Mikołaja odbyła się msza wraz z programem artystycznym o patriotycznej wymowie. Po mszy przemaszerowaliśmy kolumną wiedzioną przez naszego niezawodnego Komendanta Mariusza Wojciechowskiego na rynek. Zwrócenie w stronę pomnika oddaliśmy hołd poległym. Tam przemówił burmistrz Teofil Marciniak, Komendant znakomicie odczytał apel poległych, delegacje złożyły kwiaty przy pomniku, potomkowie rozstrzelanych obywateli zapalili znicze. Następnie uformowana kolumna przemaszerowała na cmentarz, gdzie przy zbiorowej mogile ofiar faszystowskiego terroru po raz kolejny uczciliśmy ich pamięć.

Tym razem udało się nieco przełamać rutynę dorocznych uroczystości związanych z hitlerowską zbrodnią z 20 października 1939 roku. Wartę przy pomniku pełniły zuchy z ksiąskiej drużyny Mali Kosynierzy. Po raz pierwszy też były z nami portrety rozstrzelanych mężczyzn. Nasze Bractwo, dzięki dofinansowaniu otrzymanemu od gminy Książ Wielkopolski, zorganizowało wystawę fotografii i dokumentów archiwalnych. Pokazaliśmy nie tylko twarze skazanych na śmierć przez niemieckiego okupanta, ale też obraz terroru i życie codzienne na naszych ziemiach podczas II wojny światowej.

Wystawa została znakomicie przyjęta i została przeniesiona z rynku do Urzędu Gminy, by więcej osób mogło ją zobaczyć w dłuższym czasie. Jednak mimo takich starań nie udało się przyciągnąć na rynek spontanicznej publiczności z miasta. Brakowało też wywieszonych flag. W przyszłym roku być może trzeba będzie jeszcze bardziej uatrakcyjnić obchody rocznicowe i lepiej je rozpropagować. To dzień ważny dla naszych gmin i nie powinno nikogo na rynku brakować.

Pamiętamy i będziemy pamiętać o tej zbrodni. To nasza tożsamość.


Strzelanie Jesienne
2013-10-19

Na dzień przed 74. rocznicą rozstrzelania na rynku w Książu obywateli Ziemi Ksiąskiej i Dolskiej zebrali się Bracia na jesiennym strzelaniu w Dolsku. Pogoda znakomicie dopisała, podobnie jak humory gości i gospodarzy. W przyjaznej atmosferze turniej strzelecki potraktowany został z całą powagą i niezmiennym duchem rywalizacji. Dzień zakończył się radosną biesiadą z odrobiną historycznej zadumy.

TARCZA JESIENNA - J. GOLIŃSKI, K. SMOLEŃSKI
 1. Jerzy Nowak
 2. Eugeniusz Nawrocki KBS Śmigiel
 3. Aleksander Mitkowski KBS Września
 4. Ryszard Bura KBS Włoszakowice
TARCZA SPONSOROWANA PRZEZ Z. KACZMARKA
 1. Eugeniusz Nawrocki KBS Śmigiel
 2. Aleksander Mitkowski KBS Września
 3. Marek Balcerek KBS Jutrosin
TARCZA Z OKAZJI 74 ROCZNICY ROZSTRZELANYCH - R. PELCZYK
 1. Jan Ciszewicz KBS Dolsk
 2. Jan Goliński KBS Książ Wlkp.
 3. Zdzisław Kaczmarek KBS Swarzędz
TARCZA FUNDACYJNA NR 3 - "NA BUDOWĘ STRZELNICY"
 1. Jan Ciszewicz KBS Dolsk
 2. Zdzisław Kaczmarek KBS Swarzędz
 3. Aleksander Mitkowski KBS Września
TARCZA PUNKTOWA
 1. Jan Goliński KBS Książ Wlkp.
 2. Ryszard Bura KBS Włoszakowice
 3. Zdzisław Kaczmarek KBS Swarzędz
STRZELANIE Z BRONI KRÓTKIEJ
 1. Jerzy Nowak 49 pkt.
 2. Krzysztof Smoleński KBS Książ Wlkp. 48 pkt.
 3. Marek Balcerek KBS Jutrosin 46 pkt.
STRZELANIE DO KURA
 1. Eugeniusz Nawrocki KBS Śmigiel
 2. Jakub Wajnert KBS Książ Wlkp.
 3. Jan Ciszewicz KBS Dolsk
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!


Strzelanie Żniwne
2013-09-07

Tradycyjnie już Królewskie Strzelanie Żniwne jest w naszym Bractwie strzelaniem rodzinnym. Zapraszamy nasze Panie, które tego dnia biorą do ręki broń i trafiają w tarczę znakomicie. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to strzelanie królewskie i Król Żniwny został w drodze turnieju wyłoniony.
Z radością informujemy, że Królem Żniwnym A.D. 2013 został Starszy naszego Bractwa Roman Pelczyk. Jego Rycerze to Komendant Mariusz Wojciechowski i nasz nieutrudzony regionalista Krzysztof Budzyń.
GRATULUJEMY!

Wyniki wszystkich turniejów:

TARCZA O TYTUŁ KRÓLA ŻWNIWNEGO A.D. 2013
 1. Roman Pelczyk KBS Książ Wlkp.
 2. Mariusz Wojciechowski KBS Książ Wlkp.
 3. Krzysztof Budzyń KBS Książ Wlkp.
TARCZA PAŃ
 1. Maja Miętkiewicz
 2. Zofia Prałat
 3. Ewelina Krawczyk
 4. Agata Nowak
 5. Anna Genderka-Wajnert
TURNIEJ O TYTUŁ MISTRZA BRACTWA 2013
 1. Krzysztof Smoleński KBS Książ Wlkp. 83 pkt.
 2. Ireneusz Wojtkowski KBS Książ Wlkp. 83 pkt.
 3. Jan Goliński KBS Książ Wlkp. 76 pkt.
TARCZA FUNDACYJNA NR 2 - "NA BUDOWĘ STRZELNICY"
 1. Ireneusz Wojtkowski KBS Książ Wlkp.
 2. Krzysztof Smoleński KBS Książ Wlkp.
 3. Jan Goliński KBS Książ Wlkp.
TARCZA PUNKTOWA
 1. Krzysztof Smoleński KBS Książ Wlkp. 26 pkt.
 2. Michał Miętkiewicz KBS Książ Wlkp. 23 pkt.
 3. Jan Goliński KBS Książ Wlkp. 21 pkt.
STRZELANIE Z BRONI KRÓTKIEJ
 1. Ireneusz Wojtkowski KBS Książ Wlkp. 48 pkt.
 2. Krzysztof Smoleński KBS Książ Wlkp. 47 pkt.
 3. Mariusz Wojciechowski KBS Książ Wlkp. 47 pkt.
STRZELANIE DO KURA
 1. Anna Genderka-Wajnert
 2. Jakub Wajnert KBS Książ Wlkp.
 3. Michał Miętkiewicz KBS Książ Wlkp.

Intronizacja Króla Kurkowego 2013
2013-07-07

W upalną lipcową niedzielę zebrali się Bracia, by intronizować Króla Kurkowego Anno Domini 2013. Z miejsca zbiórki, prowadzony przez Orkiestrę OSP, ruszył barwny korowód pocztów sztandarowych, przybyłych gości i naszego Bractwa pod dom ustępującego Króla Romana Ptaka. Stamtąd, po oficjalnym przywitaniu przeszliśmy kolumną do kościoła pw. św. Antoniego, gdzie odbyła się msza specjalna, koncelebrowana przez ks. proboszcza Andrzeja Wujka w asyście ks. kanonika Mariana Kieronia, honorowego kapelana naszego Bractwa. Ksiądz Wujek zwrócił szczególną uwagę na aspekt braterstwa, jakim charakteryzuje się nasza organizacja.

Po mszy pochód przemaszerował na rynek Książa, gdzie odbyła się oficjalna uroczystość. Starszy Roman Pelczyk przywitał wszystkich zebranych i poprosił o uczczenie minutą ciszy pamięci zmarłego właśnie kapelana Zjednoczenia, ks. Henryka Marczewskiego. Następnie opowiedział pokrótce o długiej tradycji i istocie intronizacji króla kurkowego w każdym bractwie. Ustępujący Król Kurkowy Roman Ptak przekazał insygnia królewskie wstępującemu Królowi Janowi Golińskiemu. Rytuał powtórzyli Rycerze: Pierwszy Rycerz Krzysztof Smoleński przekazał swój łańcuch Michałowi Miętkiewiczowi, Drugi Rycerz Mariusz Wojciechowski - Krzysztofowi Smoleńskiemu. Zgodnie z obyczajem, nowy Król musiał duszkiem wypić kufel piwa, w czym nie przeszkodziła mu zupełnie salwa armatnia, oddana w tym samym momencie na cześć nowej Rady Królewskiej.

Bardzo istotnym punktem uroczystości było wręczenie Krzyży Rycerskich Orderu Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP trzem naszym Braciom. Otrzymali je: ksiądz kanonik Marian Kieroń - z rąk Brata Włodzimierza Smółki, Króla Kurkowego RP w latach 2009-2012, Brat Jan Goliński - z rąk Brata Jana Ciszewicza, wice prezesa Zjednoczenia i prezesa Bractwa z Dolska, Brat Roman Olejniczak - z rąk naszego Starszego Romana Pelczyka.

W uzasadnieniu nadania Krzyży czytamy między innymi:
Ksiądz Kanonik Marian Kieroń jest honorowym kapelanem Bractwa. Pełniąc swą funkcję, upowszechnia ideę bractw kurkowych, umacnia braterstwo w społeczności lokalnej, propaguje postawę honorową i etyczną. Ma też szczególne zasługi dla Bractwa w Książu, bowiem przechował do momentu reaktywacji i ochronił przed zniszczeniem zabytkowy przedwojenny sztandar.

Brat Jan Goliński jest pierwszym Królem Kurkowym reaktywowanego w Książu Bractwa. Od początku istnienia organizacji z całym zaangażowaniem działa na rzecz propagowania idei brackiej w społeczności lokalnej. Jest znakomitym strzelcem, co właśnie potwierdził, zostając Królem Kurkowym po raz drugi. Z sukcesami reprezentuje Bractwo na turniejach wyjazdowych.

Brat Roman Olejniczak jest inicjatorem i współzałożycielem reaktywowanego w 2010 roku Bractwa Kurkowego w Książu. Od momentu reaktywacji do marca 2013 pełnił z absolutnym zaangażowaniem funkcję starszego i wprowadził nowo powstałą organizację do społeczności lokalnej gminy Książ Wielkopolski, wspierając nowicjuszy ruchu brackiego swym długoletnim doświadczeniem. Jest dobrym strzelcem i godnie reprezentuje Bractwo na turniejach wyjazdowych.


Na cześć odznaczonych oddana została salwa karabinowa z broni czarnoprochowej.

Następnie przemówili zaproszeni goście: Brat Jan Ciszewicz, Siostra Maria Mitschke z KBS Mieszków oraz przedstawiciele lokalnego samorządu, pani Mirella Grześkowiak i pan Paweł Walkowiak. Mówcy zgodnie podkreślali, jak wielkie znaczenie dla małych miast ma istnienie w nich silnej organizacji nastawionej na propagowanie patriotyzmu i lokalnej tradycji. Wierzymy, że nasze Bractwo spełnia w tym względzie oczekiwania społeczne i pokładane nadzieje.

Ostatnim oficjalnym punktem uroczystości było złożenie kwiatów i zapalenie znicza przy pomniku rozstrzelanych przez hitlerowców 20 października 1939 roku obywateli Ziemi Ksiąskiej i Dolskiej, z których trzech należało do przedwojennego Bractwa Kurkowego w Książu.

Na zakończenie zagrała Orkiestra OSP. Całą uroczystość na rynku prowadziła spowita w błękit siostra Katarzyna Gwincinska, debiutantka w tej roli, której drobne organizacyjne wpadki na szczęście przeszły niezauważone. Wszyscy obecni zostali zaproszeni na strzelanie i biesiadę do Dolska, a nasz jak zwykle rewelacyjny Komendant Mariusz Wojciechowski z wojskowym drylem wyprowadził poczty sztandarowe z rynku.

Biesiada, rozmowy i turniej strzelecki w Dolsku sprawiły przybyłym wiele przyjemności.
Oto zwycięzcy poszczególnych dyscyplin strzeleckich:

TARCZA KRÓLA JANA GOLIŃSKIEGO
 1. Mariusz Skrobiszewski KBS Mosina
 2. Eugeniusz Chudzik KBS Kcynia
 3. Piotr Nowak KBS Książ Wlkp.
TARCZA USTĘPUJĄCEGO KRÓLA ROMANA PTAKA
 1. Grzegorz Szydłowski KBS Mosina
 2. Jan Goliński KBS Książ Wlkp.
 3. Zdzisław Kaczmarek KBS Swarzędz
TARCZA FUNDACYJNA NR 1 - "NA BUDOWĘ STRZELNICY"
 1. Jan Ciszewicz KBS Dolsk
 2. Krzysztof Smoleński KBS Książ Wlkp.
 3. Zdzisław Kaczmarek KBS Swarzędz
TARCZA PUNKTOWA
 1. Zdzisław Kaczmarek KBS Swarzędz 25 pkt.
 2. Władysław Kurek KBS Kcynia 24 pkt.
 3. Jan Goliński KBS Książ Wlkp. 24 pkt.
STRZELANIE Z BRONI KRÓTKIEJ
 1. Tomasz Szydłowski KBS Mosina 47 pkt.
 2. Zdzisław Kaczmarek KBS Swarzędz 47 pkt.
 3. Grzegorz Szydłowski KBS Mosina 46 pkt.
STRZELANIE DO KURA
 1. Zdzisław Kaczmarek KBS Swarzędz
 2. Tomasz Szydłowski KBS Mosina
 3. Jan Goliński KBS Książ Wlkp.
STRZELANIE Z BRONI CZARNOPROCHOWEJ
 1. Tomasz Miężał KBS Mosina
 2. Grzegorz Szydłowski KBS Mosina
 3. Jan Goliński KBS Książ Wlkp.
Zwycięzcom gratulujemy!
Gościom wszystkim serdecznie dziękujemy za uświetnienie swoją obecnością naszej uroczystości.


Strzelanie Zielonoświątkowe o tytuł Króla Kurkowego 2013
2013-05-25

Tegoroczne strzelanie o tytuł Króla Kurkowego odbyło się niestety w wąskim gronie. Najprawdopodobniej nie stawili się ci, którzy, uważając się za znakomitych strzelców, obawiali się, że nie podołają obowiązkom Króla. Trudno. I bez nich mamy nowego Króla Kurkowego.
Swoją pewną dłoń i mistrzowskie oko potwierdził Jan Goliński, nasz Król Kurkowy z roku 2011.
Podkreślmy:
Królem Kurkowym 2013 jest Jan Goliński!

Dopisali niezawodni goście z Jutrosina, Poznania, Śremu i Wrześni, a także jak zwykle niezastąpieni i niezwykle celni Bracia z Dolska. Dziękujemy w tym miejscu gościom za przybycie i szczególnie serdecznie zapraszamy tłumnie na Intronizację Króla i moc atrakcji wokół tego wydarzenia.

Oto wyniki strzelania:

TARCZA KRÓLEWSKA
 1. Jan Goliński Król Kurkowy
 2. Michał Miętkiewicz V-ce Król
 3. Krzysztof Smoleński Rycerz
TARCZA IMIENINOWA BRATA D. MACIEJEWSKIEGO
 1. Jan Goliński KBS Książ Wlkp.
 2. Aleksander Mitkowski KBS Września
 3. Jan Ciszewicz KBS Dolsk
TARCZA ZARZĄDU KBS KSIĄŻ WLKP.
 1. Marek Balcerek KBS Jutrosin
 2. Jakub Wajnert KBS Książ Wlkp.
 3. Aleksander Mitkowski KBS Września
STRZELANIE Z BRONI KRÓTKIEJ
 1. Krzysztof Smoleński KBS Książ Wlkp.
 2. Jerzy Nowak
 3. Marek Balcerek KBS Jutrosin
TARCZA PUNKTOWA
 1. Andrzej Filipowski KBS Śrem
 2. Jan Ciszewicz KBS Dolsk
 3. Aleksander Mitkowski KBS Września
STRZELANIE DO KURA
 1. Michał Miętkiewicz KBS Książ Wlkp.
 2. Bohdan Kaczmarek KBS Książ Wlkp.
 3. Tomasz Prałat KBS Książ Wlkp.
Gratulujemy Braciom Bohdanowi Kaczmarkowi i Tomaszowi Prałatowi za pierwsze punktowane miejsca w karierze strzeleckiej w Bractwie.
Jeszcze raz gratulujemy królewskiej trójce. Niech żyją!

Dzień Flagi w Książu
2013-05-02

W tym roku włączyliśmy się w obchody Dnia Flagi propozycją wykonania wspólnego zdjęcia mieszkańców naszej gminy. Frekwencja raczej nie dopisała, ale wierzymy, że systematyczne powtarzanie wydarzenia co rok, da w końcu zamierzony efekt i uda się sfotografować prawdziwy tłum mieszkańców. Warunki po temu są: Michał Urbański, nasz Gospodarz jest zawodowym fotografem a strych kamienicy Romana Pelczyka przy rynku - idealnym punktem do ustawienia aparatu.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy dali się sfotografować i tym, którzy ubrali się na tę okoliczność w nasze barwy narodowe. Do zobaczenia za rok!
Powiększenie 7,7 MB
Fot. Michał Urbański - Dziękujemy!
Zobacz wszystkie zdjęcia

Obchody 165. rocznicy bitwy o Książ
2013-04-28

Doroczny przemarsz z rynku na mogiły powstańcze jest głęboko zakorzenioną tradycją naszego miasta. Pierwszy pochód dla upamiętnienia ofiar odbył się już w rok po bitwie, to jest w 1849 roku.
Od momentu reaktywacji, nasze Bractwo aktywnie uczestniczy jako współorganizator wszystkich wydarzeń rocznicowych. W tym roku podjęto kilka śmiałych decyzji, które odświeżyły rutynę i ożywiły uroczystości. Rozpoczęcie przesunięto na godziny popołudniowe, tak by po zakończeniu wydarzeń przy mogiłach zapadł zmrok i w odpowiednim oświetleniu mogło się odbyć zaplanowane przedstawienie.

Kolumna jak zwykle uformowała się na rynku i ruszyła ulicami w stronę mogił: na czele mażoretki i orkiestra, za nimi poczty sztandarowe w liczbie kilkunastu, następnie Bractwo Kurkowe, Strażacy, oficjele i inni mieszkańcy. Prowadził Komendant Bractwa Mariusz Wojciechowski, który swoim wojskowym drylem znakomicie kierował całą uroczystością.

Warto odnotować kilka zdarzeń, które sprawiły, że tegoroczne obchody przy mogiłach były ciekawsze i bardziej energetyczne. Przemówienie Burmistrza Teofila Marciniaka było właściwe. Wystąpiły dwa zespoły wokalne w patriotycznym repertuarze: Chór Consensus i Triola. W trakcie uroczystości nastąpiła zmiana warty honorowej przy pomniku, którą pełniliśmy wspólnie z OSP Książ, a apel poległych został odczytany tak, że ciarki przechodziły po plecach - prawdziwie po żołniersku przez Mariusza Wojciechowskiego.

Po części oficjalnej, obok pomnika odbyło się plenerowe przedstawienie teatralne. Teatr Ewolucji Cienia wystawił "Zapomnianą historię". Aktorzy zaprezentowali pantomimę o konflikcie Henryka IV i papieża Grzegorza VII sprzed 1000 lat. W zapadającym zmierzchu męki obu w płomieniach piekielnych robiły ogromne wrażenie.


Strzelanie o Ryngraf Bohaterów Wiosny Ludów
2013-04-27

Tradycyjnie już w rocznicę bitwy o Książ odbyło się strzelanie, poprzedzające uroczyste obchody rocznicowe. Jest to ten dzień w roku, w którym odbywa się strzelanie o ufundowany przez nas w 2011 roku Ryngraf Bohaterów Wiosny Ludów. Jako pierwszy trofeum to zdobył Krzysztof Smoleński, by po roku ustąpić Romanowi Pelczykowi. W 2013 roku przywilej noszenia Ryngrafu wygrał w turnieju strzeleckim Jan Ciszewicz z Dolska, starszy tamtejszego Bractwa. Gratulujemy!

Tego pięknego dnia odbyło się kilka turniejów. Wymieniamy wszystkich najcelniejszych:

TARCZA O RYNGRAF BOHATERÓW WIOSNY LUDÓW
 1. Jan Ciszewicz KBS Dolsk
 2. Krzysztof Smoleński KBS Książ Wlkp.
 3. Jacek Gilewski KBS Poniec
TARCZA KONSTYTUCJI 3 MAJA
 1. Jan Goliński KBS Książ Wlkp.
 2. Roman Ptak KBS Książ Wlkp.
 3. Jerzy Nowak
TARCZA URODZINOWA K. SMOLEŃSKIEGO
 1. Aleksander Mitkowski KBS Września
 2. Marek Balcerek KBS Jutrosin
 3. Jan Goliński KBS Książ Wlkp.
TARCZA PUNKTOWA
 1. Jan Goliński KBS Książ Wlkp.26 pkt.
 2. Andrzej Filipowski KBS Śrem25 pkt.
 3. Krzysztof Smoleński KBS Książ Wlkp.22 pkt.
STRZELANIE Z BRONI KRÓTKIEJ
 1. Jerzy Nowak49 pkt.
 2. Jacek Gilewski KBS Poniec48 pkt.
 3. Jan Ciszewicz KBS Dolsk48 pkt.
STRZELANIE DO KURA
 1. Stefan Szymczak KBS Dolsk
 2. Jan Goliński KBS Książ Wlkp.
 3. Piotr Nowak KBS Książ Wlkp.
STRZELANIE Z BRONI CZARNOPROCHOWEJ
 1. Jerzy Nowak
 2. Jan Goliński KBS Książ Wlkp.
 3. Karolina Keinrich
Turniej strzelecki odbywał się w iście wiosennej i niezwykle przyjemnej aurze, a biesiada po jego zakończeniu upłynęła przyjacielsko. Brat Gospodarz jak zwykle przygotował pyszną ucztę.
Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom i jeszcze raz ślemy gratulacje dla Jana Ciszewicza, tegorocznego zdobywcy Ryngrafu.

Święto Szkoły Podstawowej im. Wiosny Ludów w Książu Wielkopolskim
2013-04-26

Starszy Bractwa Roman Pelczyk wziął udział w oficjalnej uroczystości z okazji 40. rocznicy nadania Szkole sztandaru i odczytał list Bractwa do Społeczności Szkoły.
Łączy nas niemal wspólne imię, rodowód i historia naszego miejsca na Ziemi, dlatego mamy nadzieję, że współpraca ze Szkołą będzie się rozwijać.
Zobacz list

Komunikat o zmianie terminów strzelania
2013-03-29

Zarząd Bractwa informuje, że zmianie uległy terminy strzelania:

Strzelanie o Ryngraf Bohaterów Wiosny Ludów odbędzie się w sobotę, 27 kwietnia 2013 r.
Strzelanie Zielonoświątkowe o tytuł Króla Kurkowego odbędzie się w sobotę, 25 maja 2013 r.

Poprawiony terminarz strzelań w formacie PDF do pobrania na stronie [Komunikaty].

Walne Zgromadzenie Bractwa
2013-03-15

Walne Zgromadzenie Bractwa zamknęło trzyletnią kadencję pierwszego Zarządu po reaktywacji i podsumowało działalność naszego stowarzyszenia w 2012 roku. Ustępujący Zarząd został dobrze oceniony i otrzymał absolutorium. Podobnie Komisja Rewizyjna. Zgromadzenie zgodnie uznało, że z roku na rok nasze Bractwo sie rozwija i jest coraz bardziej obecne w życiu lokalnej społeczności. W atmosferze ogólnej zgody, wszystkie kolejne punkty obrad, w tym wybory nowego Zarządu i Komisji Rewizyjnej, przebiegały sprawnie. Głosy wyborców były prawie styprocentowo jednomyślne.

Nowym Starszym Bractwa został Roman Pelczyk, nasz dotychczasowy Skarbnik. Gratulując serdecznie nowemu, jednocześnie serdecznie dziękujemy ustępującemu Starszemu - Romanowi Olejniczakowi za trzyletnią pracę na rzecz naszego stowarzyszenia. Nastąpiła też zmiana funkcji Podstarszego. Dotychczasowego - Pawła Fabisiaka - zastąpił Krzysztof Smoleński. Równie serdecznie dziękujemy ustępujęcemu i gratulujemy nowo powołanemu. Mamy też nowego Pisarza - Mariana Wajnerta zastąpił Piotr Nowak i Skarbnika - Tomasza Prałata. Pozostali członkowie Zarządu - Mariusz Wojciechowski, Jakub Wajnert i Michał Urbański - zachowali swoje funkcje

Nowy Zarząd Bractwa:
Starszy - Roman Pelczyk
Podstarszy - Krzysztof Smoleński
Komendant - Mariusz Wojciechowski
Strzelmistrz - Jakub Wajnert
Skarbnik - Tomasz Prałat
Gospodarz - Michał Urbański
Pisarz - Piotr Nowak

W Komisji Rewizyjnej nastąpiła wymiana Sekretarza. Teodora Stępę zastąpił Paweł Fabisiak.

Nowa Komisja Rewizyjna:
Przewodniczący - Bogdan Woliński
Sekretarz - Paweł Fabisiak
Członek - Jerzy Dębski

Zarząd i Komisja Rewizyjna rozpoczynają niniejszym swoją trzyletnią kadencję 2013-2016. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy wybranym i życzymy sukcesów.

Ważnym wydarzeniem podczas Walnego Zgromadzenia była obecność ks. kanonika Mariana Kieronia, który został jednomyślnie przyjęty na honorowego członka Bractwa w funkcji kapelana. Ksiądz Marian Kieroń na znak przynależności do naszej organizacji otrzymał kapelusz stowarzyszenia.
Witamy w naszych szeregach!

Po zakończeniu obrad i zamknięciu Walnego Zgromadzenia, prowadzonego jak zwykle niezwykle sprawnie przez Bogdana Wolińskiego, nastąpiła część nieoficjalna. Pyszną kolację z kuchni w "Słonecznym Dworze" urozmaicił występ mażoretek, prowadzonych przez żonę Króla Kurkowego, panią Anetę Ptak, zorganizowany spontanicznie przez Krzysztofa Budzynia.

Czas obrad minął. Pora na codzienną pracę. Życzymy powodzenia Zarządowi, który z całą pewnością liczy na wsparcie wszystkich członków Bractwa.


Strzelanie Romanowe
2013-02-23

Ani zimno, ani śnieg nie odstraszyły strzelców i tłumnie zjechali na nasze zimowe Strzelanie Romanowe do Dolska. Goście z zaprzyjaźnionych bractw strzelali bardzo celnie i tylko jedną tarczę udało się zatrzymać w naszym Bractwie. Dziękujemy Bratu Michałowi Miętkiewiczowi!
Turniej honorowy, uczestnicy ambitni, ale w każdej konkurencji wygrywa tylko jeden. Oto lista zwycięzców:

TARCZA TRZECH ROMANÓW
 1. Marek Balcerek KBS Jutrosin
 2. Jan Goliński KBS Książ Wlkp.
 3. Aleksander Mitkowski KBS Września
TARCZA BRACKA
 1. Michał Miętkiewicz KBS Książ Wlkp.
 2. Jerzy Nowak KBS Września
 3. Krzysztof Smoleński KBS Książ Wlkp.
TARCZA SĄSIADÓW MARIUSZA I PIOTRA
 1. Aleksander Mitkowski KBS Września
 2. Jan Goliński KBS Książ Wlkp.
 3. Eugeniusz Nawrocki KBS Śmigiel
TARCZA PUNKTOWA
 1. Ryszard Bura KBS Włoszakowice
 2. Marek Balcerek KBS Jutrosin
 3. Krzysztof Smoleński KBS Książ Wlkp.
STRZELANIE Z BRONI KRÓTKIEJ
 1. Jerzy Nowak KBS Września
 2. Krzysztof Smoleński KBS Książ Wlkp.
 3. Mariusz Wojciechowski KBS Książ Wlkp.
STRZELANIE DO KURA
 1. Ryszard Bura KBS Włoszakowice
 2. Krzysztof Smoleński KBS Książ Wlkp.
 3. Jan Goliński KBS Książ Wlkp.
Biesiada po zimowych zawodach strzeleckich była bardzo rozgrzewająca. Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie!


Wielki Bal Bracki 2013
2013-01-12

W mroźną styczniową noc odbył się nasz Wielki Bal. Przestronna rozświetlona sala Słonecznego Dworu zaczęła się zapełniać około godziny osiemnastej. Napływających eleganckich gości witali Król Kurkowy Roman Ptak i Starszy Roman Olejniczak. Bracki charakter balu podkreślała imponująca wystawa tarczy strzeleckich. W rogu sali na dużym ekranie wyświetlano prezentację zasobów naszej Wirtualnej Izby Regionalnej - archiwalne zdjęcia i dokumenty.
W naszym balu wzięli udział mieszkańcy naszej gminy i zaprzyjaźnieni Bracia Kurkowi. Kolorytu dodały staropolskie stroje pary z Bractwa Poznańskiego. Gdy wszyscy goście zajęli miejsca przy pięknie udekorowanych stołach, Starszy, wraz z Królami, powitał jeszcze raz wszystkich oficjalnie i dał sygnał rozpoczęcia balu. Po pierwszej turze tańców i obfitej kolacji goście zostali poproszeni przed budynek. Tam nastąpiło kolejne otwarcie, tym razem z hukiem. Salwa z dwóch armat rozeszła się echem po zaśnieżonej okolicy i wezwała wszystkich do tradycyjnego poloneza. Ponad czterdzieści par odtańczyło nasz staropolski taniec z gracją i radością.

Potem nastąpiła krótka przerwa dla fotoreporterów, którzy wykonali dwa zbiorowe zdjęcia - członków bractw kurkowych i drugie - wszystkich gości. Nieoceniony Brat Gospodarz, jak zwykle błyskawicznie, wykonał odbitki i dostarczył gotowe zdjęcia z powrotem na bal, więc każdy mógł odjechać już z pamiątką.

Dalej bal przebiegał utartym rytuałem. Obfite jedzenie nie hamowało temperamentu tancerzy. Młodsi wprowadzili odrobinę szaleństwa, przebierając się w błyszczące peruki i inne dyskotekowe atrybuty. Energia na sali wyraźnie wzrosła. O północy szef kuchni bardzo efektownie wpłynął na salę z płonącym prosiakiem, a po krótkiej przerwie wróciło parkietowe szaleństwo.

Ponieważ była to już niedziela Finału WOŚP, na sali pojawiła się skarbonka fundacji, którą - wypełnioną po brzegi i bynajmniej nie brzęczącą monetami - przekazaliśmy następnego dnia lokalnym organizatorom Finału.

W radosnej atmosferze bal trwał do rana.
Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za tak miłe spotkanie.
© Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Książu Wielkopolskim 2011 - 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wydarzenia  |   Bractwo  |   Władze  |   Poczet Królów  |   Galeria  |   Historia  |   Zabytki
63-130 Książ Wielkopolski, ul Zakrzewska 15, tel. 602 174 208 [Roman Pelczyk], e-mail: kbs_ksiaz_wlkp[@]onet.eu

gir@ffe