168. rocznica bitwy o Książ 29 kwietnia 1848

SONY DSC

Już trzy organizacje z Książa włączyły się w uświetnienie uroczystości rocznicowych z okazji bitwy o Książ. Nasze Bractwo tradycyjnie przyjęło przysięgę na sztandar nowych Braci: Waldemara Krajewskiego i Piotra Masztalerza. Od tego roku również powiernik naszego klejnotu – Łańcucha Bohaterów Wiosny Ludów – jest honorowany przy mogiłach.

Zwyczajem bractw kurkowych jest fundowanie klejnotu związanego z tożsamością miejsca, w którym bractwo działa. Bractwo Kurkowe z Książa przyjęło imię i ufundowało klejnot Bohaterów Wiosny Ludów. Jest to masywny, srebrny łańcuch z plakietą, na której odtworzono płaskorzeźbę kosyniera, tę z naszego pomnika Kosynierów. Łańcuch został poświęcony wraz ze sztandarem Bractwa podczas uroczystych obchodów 163. rocznicy bitwy o Książ w 2011 roku. Wtedy nowo powstałe Bractwo złożyło wspólną przysięgę tutaj, przy powstańczych mogiłach.
Łańcuch Bohaterów Wiosny Ludów jest trofeum, które można zdobyć podczas turnieju strzeleckiego organizowanego przez Bractwo z Książa w każdą rocznicę bitwy. Powiernik klejnotu zakłada Łańcuch na wszystkie turnieje i uroczystości. Dzięki temu wiedza o tragicznych wydarzeniach 29 kwietnia 1848 roku rozprzestrzenia się wśród wielkopolskich bractw kurkowych.
Powiernikami klejnotu byli kolejno:
w 2011 roku – Brat Krzysztof Smoleński z KBS Książ Wielkopolski,
w 2012 roku – Brat Roman Pelczyk z KBS Książ Wielkopolski,
w 2013 roku – Brat Jan Ciszewicz z KBS Dolsk,
w 2014 roku – Brat Grzegorz Szydłowski z KBS Mosina,
w 2015 roku – Brat Witold Jankowiak z KBS Krobia.

Strzał w sam środek tarczy podczas tegorocznego turnieju zdecydował, że powiernikiem Łańcucha Bohaterów Wiosny Ludów został Roman Pelczyk, Starszy Bractwa w Książu.
Gratulujemy celności i honoru!

Trudno nie zauważyć obecności grupy rekonstrukcyjnej kosynierów ksiąskich dowodzonych przez znakomitego Wojciecha Koterbę.

Jednak najbardziej wzruszającym wydarzeniem i zapoczątkowaniem nowej tradycji było przyrzeczenie harcerskie drużyny Czarne Stopy prowadzonej przez Druhnę Podharcmistrz Martę Trzcińską. Prowadzone przez Druhnę zuchy osiągnęły organizacyjną dojrzałość i stanowią zalążek ksiąskiej – pierwszej od dziesiątek lat – drużyny harcerskiej. Przy mogiłach przyrzeczenie harcerskie złożyli: Oliwia JoachimiakMartyna RadajewskaMaja WalczakZofia Zenker i Olgierd Dembiński. Do drużyny Czarne Stopy należy także Wojciech Trzciński.
Wszyscy harcerze otrzymali od naszego bractwa znaczek – metalowego kura – do wpięcia w patkę kieszeni harcerskiego munduru. Jest to symbol naszego braterstwa i opieki, jaką Bractwo roztacza nad harcerzami.
Przy wręczaniu znaczków Starszy Roman Pelczyk powiedział:

W Prawie Harcerskim jest napisane, że „Harcerz w każdym widzi bliźniego, a za brata uważa każdego innego harcerza”. Idea bracka jest nam wspólna, dlatego Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Książu Wielkopolskim bierze Was pod swoje skrzydła. Możecie zawsze na nas liczyć. Gratulujemy Wam wstąpienia w szeregi Harcerstwa Polskiego! Czuwaj!
Ważnym akcentem tegorocznych obchodów było odczytanie przez Burmistrza Teofila Marciniaka fragmentów powieści Macieja Wierzbińskiego „Stach Wichura”, zawierających opis bitwy i kazanie ks. Koszutskiego do kosynierów. To jakościowa zmiana w rutynowych wystąpieniach Pana Burmistrza, która ubarwiła uroczystość. Dziękujemy!

O znakomitym odczytaniu apelu poległych wraz z dźwięcznym odzewem Orkiestry Dętej pod wodzą Brata Romana Ptaka, oraz o wojskowym drylu uroczystości, które zawdzięczamy Komendantowi Mariuszowi Wojciechowskiemu, piszemy z niegasnącą dumą. Nasi Bracia!

Dziękujemy wszystkim uczestnikom uroczystości przy mogiłach. Wierzymy, że z roku na rok ich liczba będzie się zwiększać!

CHWAŁA BOHATEROM BITWY o KSIĄŻ!